کامنت گذاری در برنامه نویسی

کامنت گذاری یکی از مهم ترین اصول کد تمیز است. وقتی کدتان را ادیت می کنید، کامنت ها کمکتان می کنند. وقتی قرار است کدتان را برای ویرایش به کسی بدهید، طرف شما به راحتی مفهوم یک یک خطوط کدی را که نوشته اید را به راحتی می فهمد. تقریبا در همه زبان های برنامه نویسی « کامنت گذاری » وجود دارد.

کامنت چیست؟

کامنت متنی است که Compiler و یا Interpreter آن را نادیده می گیرند. یعنی در واقع کامنت یک متنی است که اجرا نمی شود و به کد هم لطمه وارد نمی کند. در بعضی از زبان های برنامه نویسی، کامنت ها دو دسته اند. کامنت هایی که چند خطی هستند و کامنت های تک خطی.

چرا برنامه نویس ها از کامنت استفاده می کنند؟

همانطور که در مقدمه به شما گفتم، کامنت ها در خوانایی کد شما نقش موثری دارد. فرض کنید شما کدتان را می خواهید در اختیار فردی قرار دهید که قرار است بر روی کد شما ویرایشی انجام بدهد. او باید کد شما را ابتدا بخواند، سپس تحلیلش کند و در انتها تغییرش بدهد. اگر شما کدی در هم و بر هم نوشته باشید و هر قسمت از کدتان را یک جایی از فایل قرار داده باشید، قطعا فردی که می خواهد کد شما را تغییر دهد به مشکل بر می خورد. از همین رو ما برای توضیح بخشی از کدمان از کامنت استفاده می کنیم.
البته کامنت ها فقط برای این مورد استفاده نمی شوند. فرض کنید کدی نوشته اید که الان به درد شما نخورده و در آینده شاید از آن استفاده کنید. از این رو کدتان را تبدیل به کامنت کرده و برای استفاده آن در آینده نگه می دارید. 🙂

چگونه کامپیوتر کامنت را درک می کند؟

خیلی ساده است. کامنت ها به طور معمول یک نشانه دارند.
مثلا برای اینکه در پایتون یک خط را کامنت کنیم، از نشانه ( # ) استفاده می کنیم. کامپیوتر این را به عنوان نشانه کامنت در نظر می گیرد. به مثال زیر توجه کنید.

# This is line of comment in Python
// This is an inline comment in JS

مثالی از استفاده کامنت ها در کد

# Setting the Variables
ID = 12
plan = 21

name = 'Tom'
lastName = 'Ford'

# Conditions
if name == 'Tom' and lastName == 'Ford':
    print('Hello' + name + ' !' + ' Welcome :)')

# Alireza karimi - 2021
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
علیرضا کریمی

علیرضا کریمی

وبلاگ نویس جوان - هنرمند - علاقه مند به ریاضیات و تکنولوژی

وبلاگ علیرضا کریمی