[ دیروز در راه سفر داشتم به یکی از اپیزود های خوب Bplus گوش می دادم. یکی از پرطرفدار ترین و مفید ترین پادکست هایی که میشه بهش گوش کرد. حدود یک ساعت و نیم پادکست بود. ولی نکات خیلی جالبی برام داشت که گفتم براتون ازش بنویسم ] زمان مطالعه ۳ تا ۵ دقیقه

یکی از مهم ترین کار هایی که در طول زندگی‌مان انجام می دهیم، پیشبینی است. پیشبینی تقریبا در هر تصمیم ما دخیل است. یا بهتر است بگوییم تصمیماتمان از پیشبینی هایی از آینده تاثیر می گیرند. هرچه پیشبینی دقیق تر، تصمیم‌گیری درست تر. حال سوال پیش می آید که چگونه پیش بینی هایمان را دقیق تر کنیم؟ در ادامه به آن می پردازیم!

نتایجی که در ادامه بیان می کنم حاصل بیش از بیست سال تحقیق به دست آقای فیلیپ تتلاک در این زمینه است.

ما هر روز در اخبار، تلوزیون و رسانه های دیگر از تحلیل هایی می شنویم که از آینده می گویند. اما چقدر آیا این پیشبینی ها درست است؟ می توان آیا آن را اندازه گیری کرد؟ بعد از بیست سال مطالعه و بررسی دقیق پیشبینی های تخصصی گروهی از افراد، درصد درستی تحلیل ها و پیش‌بینی های تحلیلگران متخصص به طرز عجیبی حدود ۵۰ درصد تخمین زده شد. این رقم واقعا تعجب آور است. به طور مثال ما می خواهیم ببینیم که در ۲ سال آینده قیمت طلا صعودی می شود یا نزولی. با این شرایط احتمال درستی پرتاب یک سکه با تحلیل یک فرد متخصص در این زمینه برابری می کند.

اما تحقیقات نشان داده گروهی دیگر از افراد که با نام superforecasters در کتاب از آن یاد شده، میانگین درستی پیشبینی هایشان از دیگر افراد بسیار بالاتر بود. در آزمایشی متوجه شدند درستی پیشبینی های این افراد حتی از افرادی که اطلاعات دسته اول از سازمان های اطلاعاتی می گیرند، بالاتر است.

با بررسی این افراد نکات مهم و جالبی را استخراج کردند که به ما در پیشبینی هایمان کمک خواهد کرد. این نکات را به صورت فهرست‌وار می نویسم تا اگر خواستید به آن بازگردید، به راحتی در دسترس باشد.

  • این دسته از افراد برای حل سؤال و پیشبینی آینده، مساله بزرگ را به تکه های کوچک‌تر تقسیم می کنند. این شکل از ساده‌سازی به حل مساله کمک شایانی می کند.
  • این دسته از افراد از زاویه های مختلف به مساله نگاه می کنند.
  • این دسته از افراد نظرات و تحلیل های قبلی خود را در پیشبینی جدید خود دخیل نمی کنند.

حال که نگاه می کنیم می بینیم که شاید واقعا مهارت پیش‌بینی دقیق فرمول و رمز خاصی ندارد و ارتقاع و ایجاد این عادت ها در زندگی‌مان به میزان درستی پیش‌بینی هایمان از آینده می افزاید.

با تشکر از پادکست فارسی Bplus. پیشنهاد می کنم اگر وقت کردید حتما به این اپیزود از پادکست گوش کنید. و نظرتون رو در پایین بنویسید.