افزایش اثربخشی کلمات – حساسیت کلمات

کلمات در زندگی ما نقش مهمی را ایفا می کنند. استفاده درست و به جا از کلمات هنری است که باعث جذابیت گفتگو بین طرفین و همچنین انتقال صحیح مطلب می شود. همینطور طرز گفتار کلمات نیز باعث تغییر در منظور حرف می شود. در طول روز ما از کلماتی که عامه مردم از آن استفاده می کنند، استفاده می کنیم. کلماتی که بیان آن توسط گوینده و درک آن توسط شنونده راحت و ساده باشد. اما استفاده از این کلمات در اکثر موارد حساسیت مطلبی را که ما می خواهیم انتقال دهیم، منتقل نمی کند. در این صورت باید کلمات دیگری را جایگزین آنها کنیم که در پایین به آن اشاره می کنم.

به این دو مثال دقت کنید :

۲۴ ساعت و ۳۰ دقیقه از آن اتفاق تلخ می گذرد

۱ روز از آن اتفاق تلخ می گذرد


تفاوت را احساس کردید؟ هر دو جمله یک اتفاق را بیان می کنند ولی تاثیر متفاوتی بر روی درک آ‌ن دارند. هنر گوینده در این مورد استفاده از شیوه درست ارائه مطلب است! نه منتقل کردن آن.
یکی از عناصری که باعث افزایش حساسیت شنونده به جمله اول می شود، دقت آن است. دقت جمله بالایی به مراتب از پایینی بالاتر است در نتیجه حساسیت جمله بالایی برای فرد مقابل از دومی بیشتر است. « ۲۴ ساعت و ۲۰ دقیقه » تا « یک روز » برای شنونده مشخص تر است و تاکید گوینده بر آن باعث افزایش اهمیت آن می شود.

یکی از مساله هایی که شنونده دچار آن است، تشخیص جملات مهم از بیهوده است. یعنی مغز همواره در تلاش است که مهم ترین نکات و خلاصه ترین حرف ها را در ذهن نگه دارد و اصولا محتوای زیادی را یکجا در خود جای نمی دهد. یک مثال جالبی که شاید شنیده باشید این است که شما باید در پایان هر گفتگو تنها سه نکته کلیدی را به طرف یادآوری کنید که مغز او در طول جداسازی جملات مهم و خلاصه شده به مشکل بر نخورد.

مدل های خیلی متفاوتی برای افزایش حساسیت کلمات استفاده می شود. دو نمونه مثال دیگر عبارت اند از :

  • افزایش میزان بلندی صدا –  وقتی شما صدای خود را در هنگام ادای یک جمله مهم بالا می برید، مغز متوجه تفاوت بین این کلمات و کلمات عادی می شود. در نتیجه این را به خاطر می سپارد.
  • استفاده از کلماتی که شنونده را نسبت به کلمه مورد نظر حساس تر می کند – مثلا شما می خواهید یک جنگ خونین را توصیف کنید. برای افزایش میزان حساسیت مخاطب باید به جای « جنگ خونین » بگویید « جنگی که میلیون ها ( بسته به جمعیت ) کشته داد و اقتصاد کشور را به زمین زد ». این جمله هم تاثیرگذار تر و هم حساس تر از جمله قبلی است.
در ادامه بیشتر در مورد کنجکاوی های خودم مطالبی در سایت قرار می دهم.
امیدوارم که لذت برده باشید 🙂
کامنت یادتون نره!
Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
علیرضا کریمی

علیرضا کریمی

وبلاگ نویس جوان - هنرمند - علاقه مند به ریاضیات و تکنولوژی

وبلاگ علیرضا کریمی